با میزبان فا مگ همراه باشید تا انواع روش استعلام بسته های اینترنت ایرانسل را با هم مرور کنیم. از همراهاول را شمارهگیری کنیم. یکی از نقاط منفی این مودم همراه را نیز میتوان عدم پشتیبانی از کارت میکرو اس.دی دانست. در این بخش باید به این نکته دقت داشته باشید که بین سرویس اینترنت دو سیم کارت 4G و TD LTE که اولی را اینترنت همراه و دومی را اینترنت ثابت می نامند تفاوتی وجود دارد به این صورت که استفاده از اینترنت سیم کارت 4G در طولانی مدت موجب افزایش هزینه هایتان خواهد شد، به این صورت که بسته هایی که روی سیم کارت TD LTE کار می کنند و دارای قیمت پایین تری هستند اما روی سیم کارت اینترنت همراه کار نمی کنند و حتما باید از سیم کارتی که اینترنت ثابت را پشتیبانی می کند استفاده کنید پس اگر برای دریافت اینترنت از سیم کارت 4G استفاده کنید دقیقا شرایطی که روی گوشی هوشمند خود دارید روی مودم و این سیم کارت هم خواهید داشت و با یک تفاوت جزئی تر دیگر که ممکن است سرعت دانلود این مودم از گوشی شما پایین تر باشد که دلیل آن برمی گردد به مشخصات فنی این مودم و چیپست به کار رفته در آن که از کلاس شبکه ای پایین تری نسبت به گوشی های هوشمند پشتیبانی می کند.

در اولین استفاده حرفه ای اقدام به تست سرعت دانلود یک فایل در حدود 1 گیگابایتی کردم تا وضعیت پایداری شبکه و سرعت دانلود سرویس دقیقا دستم بیاید سرعت دانلود بنده روی 1 مگابایت محدود می باشد که حتی با دستکاری در پنل مودم هیچ تغییری حاصل نشد، این سرعت هم با توجه به فعالسازی بسته 3 ماهه 33 گیگ بود و با فعالسازی طرح نامحدود که طبق قانون خط مشی مصرف منصفانه سرعت سرویس تان از این مقدار هم پایین تر خواهد آمد. با سیمکارت TD-LTE تنظیماتش رو انجام دادم و تست کردم اما یک لحظه وصل میشه و بعد سریع قطع میشه. بنابراین؛ برای استفاده از اینترنت TD-LTE باید یک اپراتور ارایهدهنده این سرویس را انتخاب و سیمکارت و مودم TD-LTE تهیه کنید. حالا ببینیم تعرفههای اینترنت ثابت نسل چهار در بستههای مختلف و اپراتورهای ارایهدهنده این نوع اینترنت چگونه است. برای خرید بستههای اینترنت ایرانسل با قیمت بیش از دویست هزار تومان، میتوانید از همه روشهای خرید بسته به غیر از «خرید از درگاه بانکی از طریق کد دستوری» استفاده کنید. مودم روتر 4G جیبی یا همراه یا قابلحمل، مودم و روتر یکپارچه کوچکی است که از طریق سیمکارت نسل چهار به اینترنت وصل میشود. برای استفاده از اینترنت TD-LTE باید سیمکارت این نوع اینترنت را از یک اپراتور مخابراتی به همراه مودم TD-LTE تهیه کرده و با خرید بستههای اینترنت TD-LTE؛ از این نوع سرویس بهره برد.

یعنی نمیتوانید با خرید یک مودم TD-LTE از یک اپراتور، سیمکارت اینترنت TD-LTE اپراتور موبایل دیگری را روی آن انداخته و به اینترنت متصل شوید. تا امروز، چندین اپراتور مخابراتی از جمله ایرانسل، مبیننت، آسیاتک، شاتل موبایل و چند اپراتور مجازی (MVMO) اقدام به عرضه اینترنت TD-LTE کردند ولی هریک از این اپراتورها مودم TD-LTE قفل شده خودش را به کاربران پیشنهاد میکند. البته؛ چندین مودم TD-LTE قفل نشده (آنلاک) در بازار عرضه شده و میتوانید این مودمها را خریده و از سیمکارتهای TD-LTE اپراتورهای گوناگون استفاده کنید ولی هزینه دو تا چند برابر بیشتری متحمل میشوید که عملا توجیه منطقی و اقتصادی ندارد. با قابلیت پشتیبانی از شبکههای نسل 4 و 4.5 تلفن همراه و استفاده از سیمکارتهای معمولی (FD) و TD-LTE. نکته جالب در رابطه با مودم DWR ساخت شرکت دی لینک، این است که از فناوری ۴G نیز پشتیبانی میکند و شما میتوانید برای اتصال به اینترنت، از سیمکارتهای معمولی نیز استفاده کنید. سیمکارتها، مودمها و اسمارتفونهای معمولی که به اینترنت همراه متصل میشوند؛ نمیتوانند به اینترنت TD-LTE نیز وصل شوند و اگرچه شاید از باندهای رادیویی این نوع سرویس پشتیبانی کنند ولی اپراتورهای تلفن همراه در ایران فقط امکان استفاده از اینترنت TD-LTE را با مودمهای مخصوص این سرویس فراهم کردند.

با این وضعیت به ناچار در پنل ایرانسل اقدام به برقراری ارتباط با کارشناسان پشتیبانی کردم تا موضوع روشن شود ،نکته ای که در خصوص کارشناسان ایرانسل متوجه شدم این است که کوچکترین اطلاعات فنی در خصوص سرویس ندارند و یا اگر دارند فقط لینک به بخش های مختلف وب سایت ایرانسل می دهند و زحمت ارائه پاسخ دقیق به کاربر را به خود نمی دهند، در نهایت اعلام کردند که باید برای دریافت ریزگزارش مصرف خودم به دفتر مشترکین مراجعه کنم، این مورد دقیقا همان تجربه کاربری بسیار بدیست که حدود 7 سال قبل در تماس تلفنی با ایرانسل برایم یادآوری شد و دید بسیار بدی نسبت به این شرکت و واحد پشتیبانی آن پیدا کردم. در این برهه حساس و به ویژه پس از شیوع ویروس کرونا در ایران و قرنطینه خانگی مردم، زمانی را که افراد صرف دید و بازدیدها، حضور در اجتماع، کار کردن در محیط بیرون از خانه و خرید کردن میکردند کمتر شد و مردم به دنبال راهی برای پر کردن زمان خالی خود شدند؛ بهترین گزینه تلفن همراه هوشمند و استفاده از محتواهای مختلف اینترنت بود. پس، نتیجه میگیریم در این برهه زمانی، قیمت بستههای اینترنت TD-LTE ارزانتر از 4G LTE است.