ارتباط چشمی

ارتباط چشمی

ارتباط چشمی یکی از مهم ترین اصول برقراری ارتباط است.

یکی از الزامات برقراری رابطه کلامی، ارتباط چشمی است. ارتباط چشمی مهارتی هست که درک کردن آن یار حیاتی زبان تن می‌تواند برایتان فراوان جالب و مفید باشد. درصورتیکه مایل به رویش مهارت‌های ارتباطی خود هستید، قبل از هر چیز باید گونه های مهارت‌ها را شناخته و اهمیت دقت به ویژگی‌های بالقوه خودتان، آن ها را رشد دهید. شما نیز اساسی برقراری ارتباط چشمی، می‌توانید بدون هیچ حرفی پیام‌های مختلفی از احساسات و افکار خویش به دیگران منتقل کنید. دیگران نیز بر مبنا برداشت‌شان از این پیام‌ها به شما واکنش نشان می‌دهند. اما پیامی که می‌دهید حیاتی آن چه که درک می‌شود، چقدر یکسان است؟ شما کلیدی اطلاع از دانش چهره خوانی و مهارت رابطه چشمی به راحتی می‌توانید آن چه که نمی‌خواهید به گویش بیاورید را انتقال داده و از احساسات واقعی دیگران هم اطلاع کسب کنید.

اهمیت برقراری رابطه چشمی

اهمیت برقراری ارتباط چشمی

از رابطه چشمی می‌توان به تیتر ابزاری برای برقراری ارتباط و انتقال پیام‌هایی به کارگیری کرد که ابلاغ آن‌ها به نحوه غیر کلامی تاثیر بیشتری بر مخاطب می‌گذارد. همین مدل ارتباط یک عدد از مهارت‌های زندگی می باشد که برای پرورش و ترقی فرد لازم می‌باشد. برای مثال دریغ کردن نگاه، راهی برای نشان دادن خشم و غضب و یا دلخوری است. هنگامی که کسی قصد لاف گفتن دارد، نگاه خویش را می‌دزد و یا این که به زیر می‌اندازد. خیره نگاه کردن طولانی مدت نماد تجاوز به حریم فردی تلقی می‌شود. به جهت کسب اطلاع عمده از مهارت های زندگی کلیک کنید. انسان به طور کلی اصلی جور نگاهش می‌تواند احساسات خود را منتقل کرده و یا باعث شادی، غم، هراس و تعجب دیگران شود. جور به کارگیری از آن به خویش شخص بستگی دارد، دسته نگاه اشخاص در موقعیت‌های مختلف پیام‌های مختلفی را منتقل می‌کند. به این ترتیب برای یک رابطه موثر و موفق می بایست تلاش نمایید ارتباط چشمی مهربانی برقرار نمایید. به جهت نمونه درصورتیکه میخواهید به کسی نشان دهید که به او با می‌دهید به چشمانش نگاه کنید؛ مطمئنا شما هم هنگامی که حساس کسی کلام می‌زنید و او به شما نگاه نمی‌کند، ناراحت می‌شوید. به جهت به دست آوردن اطلاعات در راستا زبان بدن کلیک کنید.

 ارتباطات چشمی در موقعیت های متفاوت چطور بایستی باشد؟

 اگر در حالا مشاجره و دعوا می باشید می بایست نگاه خیره و متمرکز خود را نگه دارید؛ همین عمل منجر نشان دادن اقتدار شما و گهگاه به معنای گستاخی و تحقیر است. به ویژه در محیط‌های کاری و در رقابت‌ها می‌توان از این دسته نگاه استفاده کرد. ولی در وضعیت عادی از خیره شدن و زل زدن به چشمان افراد بپرهیزید. وقتی که می خواهید شخصی خواسته‌تان را برآورده سازد تعدادی ثانیه خیره شدن می‌تواند بر روی او تاثیر بگذارد. برای کسب اطلاع در زمینه رابطه کلامی کلیک کنید. وقتی میخواهید به دیگران احترام بگذارید بهتر است نگاهتان را پایین بیاندازید. اما نگاه کردن به اطراف و دزدیدن نگاه وقتی که فردی اهمیت شما کلام می نماید نشانۀ عدم تمایل شما به ادامۀ کلام اصلی اوست. به طور معمول اشخاصی که به چشمان طرف درمقابل نگاه می‌کنند، شخصیت‌هایی با اعتماد به نفس و قوی چشم می‌شوند. اشخاصی که هیچوقت در چشم دیگران نگاه نمی‌کنند کسانی کمرو عصبی و غمگین به حیث می‌رسند. در اخیر آن که عاشقان بیشتر به یکدیگر زل می‌زنند چرا که نگاه‌های آن‌ها معنی دار است.

ارتباط چشمی چقدر باید طول بکشد؟

ارتباط چشمی چقدر باید طول بکشد

شما می بایست کارایی کنید در کل ارتفاع مکالمۀ خود ارتباط چشمی را نگه دارید، البته مدت زمان نگاه نمودن به افراد به مقدار صمیمیت ارتباط بستگی دارد. وقتی که حساس شخصی صمیمی‌تر هستید، رابطه چشمی بیشتری اهمیت او برقرار می‌کنید. البته درصورتیکه با مخاطب خویش نزدیک نیستید  به چشمان او زل نزنید، همین کار ممکن است افراد را معذب کند. می‌توانید برای برقراری ارتباط چشمی موثرتر چند ثانیه به چشم راست آن‌گاه چشم چپ و سپس لب‌های شخص مقابل نگاه کنید. وقتی که شنونده میباشید رابطه چشمی شما بخش اعظم و وقتی که گوینده می‌باشید کاهش است. به جهت بعضا افراد به ویژه آن‌هایی که حساس اعتماد به نفس تحت هستند، ارتباط چشمی حتی در تعدادی ثانیه نیز کاری سخت است. اگر شما هم اساسی چنین مشکلی میباشید بهتر هست به دنبال روش‌های افزایش اعتماد به نفس و یا این که دریافت جلسه مشاوره روانشناسی به جهت یافتن عوارض و معالجه آن باشید. برای به دست آوردن اطلاع عمده از ارتقا اعتماد به نفس کلیک کنید.

 بایدها و نبایدهای برقراری رابطه چشمی موثر

1.        در توده یا در سخنرانی سعی نمایید نگاه خود را در چشم کل اشخاص پخش نمایید و نشان دهید که به تک تک آنها مهم می‌دهید. اساسی ابلاغ هر جمله به یک نفر دیگر نگاه کنید. 2. در گفتگوهای دو نفره می‌توانید نگاه خود را هر تعدادی ثانیه به اطراف بیاندازید به گونه‌ای که امگار چیزی را به یاد می‌آورید و یا حرف‌های طرف علیه را مجزاسازی تحلیل می‌کنید. اما هرگز نگاه خویش را به زیر نیندازید همین عمل علامت اتمام صحبت شماست و این‌که دیگر مایل به ادامه گفتمان نیستید. 3. وقتی که به فردی عشق و علاقه مندید و می‌خواهید علاقه‌تان را به او نشان بدهید حیاتی نگاه خود مهم او صحبت کرده و چشمانتان را در یک نقطه کانونی قرار دهید. به چشمانش نگاه کنید و سپس سراغ گونه‌ها، لب‌ها و دیگر اجزای صورت بروید و دوباره به چشمان او برگردید. لبخند زدن در این هنگام کاملا علاقه شما را به فرد گزینه لحاظ می‌رساند. 4. به چشمان همسر خود و کسی که شیدا او میباشید عمیقا نگاه کنید. هنگام نگاه به کسی که به او علاقه دارید، مردمک چشمانتان بزرگ‌تر شده و در عاقبت نزدیکی و صمیمیت نیز بخش اعظم می‌شود. بنابراین به چشمان همسر خود  نگاه کنید. 5. پلک زدن  و تیک زدن پلک نشان از استرس و عصبی بودن و همینطور عدم اطمینان است. در طی گفتمان درصورتیکه همین دو حالت برایتان به وجود بیاید ممکن میباشد فرد درمقابل به حرف‌هایتان اطمینان نکند.

 تغییرات بیولوژیکی در ارتباط چشمی

 تغییرات بیولوژیکی در ارتباط چشمی

 تحقیقات نشان داده که تغییرات مردمک چشم می‌تواند احساسات درونی اشخاص را تا حدودی ابراز کند. به عنوان مثال زمانی که شخصی شی گزینه عشق و علاقه خویش را می‌بیند مردمک چشمانش گشاد می‌شود. فروشنده‌های اهمیت تجربه غالبا از این طریق علاقه‌مندی فرد را متوجه شده و او را به خرید تشویق می‌کنند. گشاد شدن مردمک چشم در رابطه چشمی اصلی شخص گزینه عشق هم صدق می‌کند.

 تمرین به جهت تقویت ارتباط ‌چشمی

تمرین به جهت تقویت ارتباط چشمی

 برای تمرین رابطه چشمی موءثر می‌توانید به شکل روزانه، مدتی کلیدی دوست یا این که اعضای خانواده خویش این عمل را انجام دهید. اهمیت مسافت یک یا دو متری روبه بر روی هم بنشینید. یکی از شما باید به چشمان دیگری نگاه کرده و رابطه چشمی او را تحلیل کند. دو طرف بایستی به نوبت اینکار را انجام دهند تا به مرور از ارتباط چشمی دوراندیشی تمام به دست آورده و همین مهارت را در خود تقویت کنند. برای کسب اطلاعات بخش اعظم در زمینه مهارت های ارتباطی کلیک کنید.

سخن آخر

ارتباط چشمی یک عدد از مهم‌ترین خط مش های برقراری ارتباط می باشد و به افراد امداد مینماید که علاوه بر رابطه موثر، اعتماد به نفس‌شان را هم تقویت نمایند و خود را در حیث دیگران به بهترین صورت نشان دهند. اگر برقراری رابطه چشمی برایتان فراوان مشقت بار و مشکل است، توصیه می‌گردد که از یک روانشناس کمک بگیرید تا در این حوزه شما را یاری دهد.

منبع : maryammobaraki.com

دانلود مقاله رایگان